Šokový schladzovač („šoker“) – výkon, kapacita, cena
Pri výbere najvhodnejšieho šokera do vašej prevádzky zvážte nasledovné parametre:
1. Chladiaci výkon
Už z podstaty šokera a jeho funkcie vyplýva, že je to vysoko výkonné zariadenie. V podstate však rozoznávame 2 typy chladiaceho výkonu – bežný (úplne postačí v bežnej prevádzke) a tzv. „power“ alebo zosilnený výkon, kedy
- schladzovací cyklus trvá o niečo kratšie ako pri šokeri s bežným výkonom alebo
- schladí za rovnaký čas väčšie množstvo (hmotnosť) jedál ako šoker s bežným výkonom. Treba mať však na zreteli, že kvôli lepšiemu prestupu vzduchu a rýchlejšiemu schladzovaniu je nutné ponechať medzi jednotlivými plechmi dostatočné výškové rozostupy. Len tak bude zariadenie skutočne účinné.
2. Kapacita – t.j. počet plechov, ktorými môžete naplniť šoker
Pre chladiace zariadenia vo všeobecnosti platí – radšej mierne predimenzovať ako poddimenzovať. Ak už totižto platíte za chladiaci agregát, je lepšie kúpiť produkt s trochu vyššou kapacitou ako momentálne potrebujete.
Rozdiel v cene menšieho a väčšieho chladiaceho zariadenia (či už ide o výrobník ľadu, chladničku, šoker, chladiaci box a pod.) je výrazne menší, ako rozdiel v kapacite. Nekupujte zariadenia, aká je Vaša momentálna potreba, rozmýšľajte, kde budete o rok, dva…, v budúcnosti to oceníte.
V prípade šokera je optimálne kúpiť zariadenie pre minimálne 10 GN = gastronádob (nielen kvôli samotnej kapacite, ale aj kvôli dostatočnému priestoru medzi plechmi, aby bolo schladzovanie čo najúčinnejšie). Menší sa vo väčšine prípadov neoplatí.
3. Cena
Ako pri ostatných gastronomických zariadeniach, aj u šokera cena závisí od mnohých parametrov – kapacity, chladiaceho výkonu, výrobcu, použitých materiálov, ap. Pre ilustráciu uvediem najbežnejší a ekonomicky výhodný typ:
- výkonný šoker s kapacitou 10 plechov GN1/1,
- dostatočný na schladenie 25 kg jedla – cca 150 mäsových porcií na 1 krát,
- cena: 3 149,- € bez DPH
- čo je cca 2,40,- EUR bez DPH/deň pri financovaní na leasing (5 ročná splatnosť, bez akontácie)
Keď si porovnáte, koľko zisku vám šoker pri efektívnom využívaní môže priniesť, určite sa nebudete dlho rozhodovať a obstaráte si ho čím skôr. Nehovoriac o tom, že od 1.6.2017 vstúpila do platnosti novela vyhlášky 533/2007 (platná pre zariadenia spoločného stravovania), podľa ktorej možno na -18°C šokovo zmraziť porcované chladené mäsá a uchovávať 14 dní.
Viac informácií o funkciách a výhodách šokeru sa dozviete na tomto odkaze.
O ďalších efektívnych zariadeniach do vašej kuchyne sa dočítate v článkoch na týchto odkazoch – konvektomaty, chladiace/mraziace boxy, digestory.